Inovația se învață. Așa se spune și așa…”se învață“. Uneori sună clișeistic, dar și clișeele sunt de asemenea bune uneori la ceva. Și, nu-i așa, poveștile sunt făcute din povești, chiar dacă nu toți înțeleg.
Nu toți trebuie să înțeleagă, atât poveștile, cât și inovatorii. Căci altfel unde ar mai fi unicitatea?
Au câștigat prima etapă a celui mai important concurs organizat de NASA. Care e le-a lansat provocarea de a dezvolta aplicații spațiale în doar 24 de ore. Este vorba despre mai mulți tineri români, unici în felul lor, care au răspuns acestei provocări.
Dorința de reușită ar putea să îl propulseze până în Cosmos...
Simultan, în 200 de orașe din lume, s-a muncit fără oprire. Una dintre echipele premiate a creat un dispozitiv care, de exemplu, ar ajuta mașina familiei să se repare singură. O echipă a făcut o dronă care identifică și rezolva orice problemă tehnică dintr-o mașinărie. Au început de sus, cu rachetele care se lansează în spațiu, dar ideea funcționează și pentru un avion, un utilaj sau o mașină de familie.
Cătălin este cel mai mic participant, are 15 ani, și s-a ocupat de partea cea mai grea: programarea. Crede că ambiția și dorința de reușită ar putea să îl propulseze până în Cosmos...
Anul acesta organizatorii așteaptă peste 25.000 de participanți din întreaga lume. Cei mai buni vor fi jurizați chiar de agenția spațială americană. Potrivit stiri.tvr.ro, anul trecut, premiul cel mare a fost un loc în primul rând la o lansare în spațiu.
Piața muncii este tot mai competitivă și cu tot mai puține posturi scoase la concurs, iar obținerea jobului dorit poate părea o misiune aproape imposibilă. Cu o strategie bine gândită, o bună înțelegere a propriilor resurse și o atitudine proactivă, poți transforma procesul de recrutare într-o oportunitate de creștere
Pe 23 octombrie 2025, la Timișoara, Revista CARIERE, în parteneriat cu TotalSoft și MedLife, organizează evenimentul CEO + HR Roundtable, intitulat „Educația ca motor pentru business: Cum își formează marii angajatori din vestul țării următoarele generații de profesioniști”.
Pe 23 octombrie, la Timișoara, Revista CARIERE, în parteneriat cu TotalSoft și MedLife, organizează evenimentul CEO + HR Roundtable: „Educația ca motor pentru business: Cum își formează marii angajatori din vestul țării următoarele generații de profesioniști”.
Revista CARIERE, singurul produs multimedia dedicat comunității de HR și business din România, cu prezență în trei medii principale (revistă tipărită, platformă digitală și evenimente de specialitate) lansează noul website al publicației: www.revistacariere.ro.
Echipa Dacia Sandriders anunță extinderea line-up-ului său pentru sezonul 2026 al Campionatului Mondial FIA de Rally-Raid (W2RC), odată cu integrarea pilotului brazilian Lucas Moraes și a copilotului german Dennis Zenz.
Producătorul german Nolte Küchen, unul dintre liderii europeni în domeniul mobilierului de bucătărie, își consolidează prezența pe piețele internaționale cu o producție de peste 800 de bucătării pe zi, pe care le livrează în mai mult de 60 de țări.
Bogdan Putinică, fost manager general Microsoft pentru regiunea EURA, a fost numit Executive General Manager al companiei de inteligență artificială Wonderful și o să coordoneze operațiunile în 29 de țări din Europa Centrală, Sud-Est și regiunea CIS
„Dacia” reprezintă mai mult decât un brand auto românesc: un simbol al identității naționale și al performanței industriale. Numele provine de la regatul dacilor, teritoriu istoric al României, cucerit de Imperiul Roman în secolul II d.Hr.