5 to go anunță extinderea în Bulgaria. Câte cafenele vrea să deschidă

Brandul 5 to go anunță extinderea pe piața din Bulgaria și setează un obiectiv de 150 de locații deschise în următorii 3-4 ani.
Sub umbrela 5 to go au fost deschise, în România, 650 de locații în 10 ani. Potrivit reprezentanților companiei, 5 to go a devenit cea mai accesată franciză din țară, cu o cotă de piață de 55% și ocupă, în prezent, locul 7 în clasamentul lanțurilor de cafenele din Europa.
Astfel, după primele teste de piață în Bulgaria, prin deschiderea a două locații la Ruse, 5 to go vizează adăugarea de noi puncte strategice pe harta Bulgariei, în frunte cu Sofia. În paralel, businessul de retail a fost demarat de 5 to go în luna mai 2025, prin colaborarea cu lanțul de magazine Minimart și cu un distribuitor local, pentru dezvoltarea rețelei în sectorul de traditional trade.
„Planul nostru este să abordăm pe piața din Bulgaria un model de business similar celui din România, cu focus pe locații operate în sistem de franciză, dar și cu câteva unități gestionate prin management direct, care ulterior vor fi transferate către francizați.Ne dorim ca în următorii ani Bulgaria să devină a doua piață ca importanță după România și un exemplu pentru întreaga zonă, facilitând o dezvoltare regională accelerată. Parteneriatul cu INVENIO contribuie într-o măsură semnificativă la demersurile de aici, prin acces la informații relevante despre trendurile din Bulgaria și prin experiența lor în dezvoltarea mai multor businessuri în regiune“, spune Radu Savopol, cofondator 5 to go.
Care e strategia de extindere
Planul de dezvoltare va urma aceeași strategie câștigătoare calitate-preț, spun reprezentanții 5 to go. Meniul simplificat va cuprinde cinci prețuri fixe: 1, 1.5, 2, 2.5 și 3 euro. Designul spațiilor va fi disponibil în două variante iar focusul va fi pe locații cu suprafețe între 20 și 30 m². De asemenea, 5 to go plănuiește deschiderea în Bulgaria a unui flagship store de dimensiuni mai mari, care va integra Academia 5 to go, precum și un birou dedicat francizei.
„Deja am recrutat un Country Manager pentru Bulgaria, Georgi Muhovski, cu o experiență de peste 10 ani în extinderea rețelelor de retail, acumulată în cadrul unor branduri internaționale de top din zona de food & beverage, precum și în real estate comercial. Considerăm că este persoana potrivită pentru acest rol și credem că va colabora perfect cu echipa din România, urmând ca, începând din acest an, să își construiască propria echipă locală în Bulgaria“, completează Lucian Bădilă, cofondator 5 to go.
La rândul său, Georgi Muhovski, Country Manager 5 to go Bulgaria vorbește despre potențialul pieței din această țară.
„Am urmărit evoluția 5 to go și direcția lor de business și sunt convins de potențialul brandului pe piața din Bulgaria, așadar am acceptat cu entuziasm provocarea de a mă alătura acestei echipe ambițioase și de a integra conceptul lor de franciză pe plan local. Împreună vom seta prioritățile pentru perioada următoare și vom atinge obiectivele propuse, păstrând ADN-ul brandului, dar adaptându-ne în același timp specificului consumatorilor de aici“, spune Georgi Muhovski.
În ceea ce privește accesarea francizei, taxele vor fi similare cu cele din România. Contractul cu francizații va fi valabil pe o perioadă de 7 ani, cu 4% royalty, 1,5% marketing fee și o taxă inițială de 4.500 de euro. Costul estimat pentru o locație „la cheie” variază între 18.000 și 25.000 de euro și include echipamentele, autorizațiile, marfa inițială și amenajările, în funcție de suprafața spațiului.
CITEȘTE ȘI: Mai mult de jumătate dintre români folosesc Internet Banking | STUDIU
Foto: 5 to go / comunicat de presă